Máte zopár minút a chceli by ste sa o nás dozvedieť niečo viac? Prečítajte si rozhovor s usmievavým  kuchárom, ktorého varenie živí. S kuchárom, ktorého hlavnou inšpiráciou je jeho manželka a pre ktorého je komunikácia, čestnosť a komunita primárnou motiváciou.

 
Ahoj, Daniel. Skúsme zľahka. Ako u vás prebieha zostavovanie nového týždenného menu? Kde nachádzate inšpirácie vytvárať vždy niečo originálne?
Zaujímavá a neľahká otázka zároveň. Za roky fungovania sme však nazbierali relatívne dosť receptov. Pri konkrétnom výbere sa vždy rozhodujeme vlastnými pocitmi, chuťou či samotným počasím. Najväčšou inšpiráciou je pre mňa rozhodne moja manželka…
Prečo práve Will Salas? Ako si sa dostal k tejto práci? Bola to náhoda alebo zámer?
Will Salas bol hlavným hrdinom filmu Vymedzený čas (In Time). V ťažkej dobe, v akej žil, bol vždy čestným a pokorným človekom. Neustále sa snažil pomáhať. A to je naša cesta.
V čom sme podľa teba iný oproti konkurencii? Aká je naša pridaná hodnota?
Nie sme kuchári pokazení fungovaním veľkých kuchýň, ktoré tlačia na kvantitu namiesto kvality. Varíme preto, lebo nás to baví a chceme čistým jedlom pomôcť ľuďom. Jedlo pripravujeme čestne, vždy z čerstvých surovín. V ničom sa nesnažíme oklamať zákazníka. Vytvárame komunitu a životný štýl. Komunikujeme so zákazníkom a odhaľujeme sa v rozhovoroch.
Ako vyzerá tvoj bežný deň v práci? Čo všetko máš pod palcom?
Neustále sa snažím nastaviť deň tak, aby sa každý zamestnanec pri práci cítil príjemne a pracoval s dobrou energiou. Tú je podľa mňa potrebné v jedle cítiť.
Dlhodobé obmedzenia vďaka pandémii a najnovšie energetická kríza. Gastro to ľahké veru nemalo. Kde čerpáš motiváciu a odhodlanie čeliť týmto úskaliam?
Ťah na bránku nám dáva vedomie, že to, čo robíme, robíme poctivo a preto, že to tak chceme a nie, že musíme. Naši zákazníci nám veľmi pomáhajú pochopením a podporou. A tu je sila, že ich nemôžeme sklamať a vzdať to.
Kde vidíš Will Salas v roku 2032? Vízie alebo ciele do budúcnosti?
Vidím ho na ceste budovania siete prevádzok po celom svete! Variť pre škôlky, školy a učiť deti životnému štýlu. Vzdelávanie rodičov a detí o strave a pohybe. Tvoriť komunitu.
Existuje surovina, ktorú si objavil vďaka Will Salas?
A rovno dve! Ide o tempeh a tamari.
Príhoda na ktorú nikdy nezabudneš? Vždy si na ňu spomenieš s úsmevom na tvári?
Naše začiatky s dvomi jednoplatničkami boli skutočne nezabudnuteľné! Variť na nich dva druhy jedál (pre asi 170 stravníkov) prinieslo naozaj kopec eufórie!
Ako by si popísal hostí, pre ktorých je Will Salas stvorený?
Ide o hostí, ktorí si vážia samých seba. Majú sa radi a zaujíma ich, čo konzumujú. Spájajú si súvislosti a odhaľujú sa v rozhovoroch.
Ak by sa v tvojej chladničke mali nachádzať iba 3 suroviny, ktoré by to boli?
Pilsner Urquell. 😊 Žartujem. Alebo nie? Teraz vážne. Vajcia, syr a hummus.
Aké je tvoje najobľúbenejšie jedlo, ktoré si mohol ochutnať/uvariť vo Will Salas? Jednoznačne cuketové rizoto!
Vedel by si popísať Will Salas tromi prídavnými menami? Ktoré ho najviac charakterizujú?
Srdečný, čestný, komunikatívny.
Máte nejakú kuchársku bibliu, vzor alebo filozofiu podľa ktorej sa vo Will Salas riadite?
Kuchyňa bez polotovarov, konzervantov, bujónov, é-čkových dochucovadiel či priemyselne spracovaných surovín. A toto sú pre nás piliere, ktoré nikdy neopustíme.
Aký je vzťah Will Salas k prvotnej potravine, teda ku kvalite ovocia, zeleniny, mäsa?
Čo sa týka ovocia a zeleniny, snažíme sa starostlivo vyberať, aj keď v Bratislave sú asi iba štyria dodávatelia. Zakladáme si však na dobrých vzťahoch a viere, že takýto prístup nám kvalitu zaručí. Spolupracujeme aj s malými pestovateľmi, no tu sa už bavíme o sezónnom výbere. Kvalitu mäsa máme garantovanú u dodávateľa. Ide o 100 % farmársku produkciu.
Vieš nám priblížiť tvoje začiatky? Kedy si sa začal venovať vareniu?
Varenie a hokej som odjakživa miloval. Avšak pre veľké množstvo stravníkov vyhral Will Salas. 😊
Vieš nám priblížiť, čo si máme predstaviť pod princípmi Will Salas?
Áno, hovoria o prístupe, čestnosti, komunite či komunikácii. Jednoznačne je to ale primárne o našom presvedčení.
Prajem Will Salasu veľa chutných porcií a spokojných hostí. Ďakujem Ti za rozhovor Daniel.
willsalas.sk